Hikayemiz

Ali Dayı Alabalık

Ali ÇİÇEK (Ali Dayı) 1979 yılında Malatya’nın Sürgü kasabasında baraj yapımında çalışan işçilere ve yoldan geçen kamyon şöförlerine hizmet vermek amacıyla Sürgü çayının kenarına yaptığı havuzda alabalık yetiştirerek hizmet vermeye başladı. Yetiştirdiği alabalıkları yine çay kenarında kurduğu küçük bir hayma içerisinde alabalık ızgara ve ekmek arası alabalık satışıyla lezzet serüvenini başlatan Ali Dayı, doğayla iç içe bir ortamda organik olarak ürettiği alabalıkların lezzetine olan talebin artmasıyla birlikte tesislerini büyütüp büyük bir alabalık üretim çiftliğine dönüştürmüştür.Alçak gönüllüğüyle mütevazi kişiliği ile de ün yapan ve bunu sonraki kuşaklara miras olarak bırakan Ali dayı

2011 yılında vefat etmiştir ikinci kuşak temsilcileri, babalarından öğrendikleri ‘müşteri değil misafir’ prensibiyle işlerini özen, saygı ve özveriyle devam ettirerek Ali Dayı Alabalıklarını Ulusal bir marka yapma yolunda emin adımlarla ilerliyorlar. Malatya, Gaziantep, Adıyaman ve Mersin’de hizmet veren Ali Dayı şubelerine alabalıklar Sürgüdeki tesislerden özel soğutucu araçlarla günlük transfer yapılmaktadır.
Sürgü çayı kenarında 20 dönüm arazi üzerine kurulu Ali Dayı Alabalık tesislerinde yıllık ortalama 270 ton alabalık üretilmektedir. Tamamen doğal bir ortamda yine doğal yöntemlerle üretilen balıkların satışı yalnızca Ali Dayı şubelerinden yapılmaktadır. Ali Dayı ayrıca patentini aldığı ‘Alabalık Pizza’ ile alabalık lezzetine inovatif bir yapı kazandırmıştır.

Türkiye’de alabalığın seçilmiş en iyi adresi olan Ali Dayı Alabalık, doğa dostu konseptiyle, Özenli hizmet, güler yüzlü servis ve doğal ürünleriyle tadına doyulmaz bir alabalık lezzeti sunuyor.

Geleneksel Arap mutfağının evi olan Ali Dayı Alabalık’a hoş geldiniz. Ali Dayı Alabalık Menüsü ile damak zevkinizi keşfedin ve tatmin edin. Taze organik malzemelerle hazırlanan Ali Restaurant, eşi benzeri olmayan bir kalite vaat ediyor.

Tarihçe 

Ali Dayı Alabalık, Ali CCEK ve ailesi tarafından kurulmuştur. Kamu pazarında küçük bir oturma alanına sahip bir yemek tezgahı olarak mütevazı bir başlangıç ​​yaptı ve daha sonra yükselen bir yerel marka haline geldi. Ali CCEK’in başarıya giden yolu, çalışanlarıyla bir aile bağı yaklaşımı oluşturarak Ali’yi Türkiye Çalışan Yönetimi Derneği tarafından Yılın İşvereni Ödülü haline getirmekti. 

Restoranın büyümesi, basbousa’nın acı tatlı tadı için ağız ısınan shawarma gibi lezzetli menüsüne bağlıdır. Müşterilerin temiz ve sıcak bir ortamda üstün hizmet ile karşılandığı iyi eğitimli personel sayesinde mümkün olmaktadır. 

Yemeklerimiz

1790’dan beri, restoranımız sağlıklı malzemeler kullanmaktadır, zamana göre test edilmiş tarifler ve iyi eğitimli şef, Ali Restaurant yemeklerinin ayırt edici özellikleridir. Mutfağımız, makarnalarımız dahil her şeyi sıfırdan yaptığımız Geleneksel Arap mutfaklarında uzmanlaşmıştır. Size dört gözle bekleyeceğiniz bir şey vermek için, duyularınızı harekete geçirecek yeni yemekler yaratmak için farklı malzemelerle deneyler yapıyoruz. 

Ali Dayı, 30’dan fazla organik Türkiye kaynaklı malzeme kullanarak geleneksel tarifleri kullanmaya devam ediyor. Dışarıda yemek veya oturup yemek için menümüzdeki tüm öğelerin yanı sıra şalvar, baklava, salatalar, humustan harika Ortadoğu yemekleri sunuyoruz.

Restaurant

To restoran müşterileri doğrudan bizden resimlerini satın alabilirsiniz bölgedeki yerel sanatçılar tarafından üretilen sanat eserleri ile doludur. İstediğiniz tüm resimleri çekip @alirestaurant olarak etiketleyerek bizimle paylaşabilirsiniz! Restoranın neye benzediğini sizin gözünüzden görmeyi çok isteriz. 

Personel

% 90’lık istisnai çalışan memnuniyeti oranıyla, konuklara ve topluma hizmet sağlamayı seven 115 kişilik farklı bir ekibiz. Farklı milletlerden bir ekibiz. Personele, herkesin işyerinde pratik yapması için ‘Ali Dayı Restaurant Davranış Kuralları’ verilmiştir.

Vizyon

  • Uygun fiyatlı yemekler sunarken, Arap yemeklerinin ve tatlılarının farklı lezzetlerini tatmak isteyen gezginlerin uğrak restoranı olmak. 
  • Şirketimiz, ürün ve hizmetlerimizde en yüksek kalite standartlarını korumayı öngörmektedir ve küresel olarak rekabetçidir.

Misyon

  • Restoran, tüketicilerimiz için mükemmel bir fiyata lezzetli ve taze Akdeniz mutfaklarından mükemmel tatlar sunmaya adanmıştır.
  • Restoranımız Arap halkına istihdam sağlamayı amaçlamaktadır.

Bizimle yemek yemek ilginizi çekiyorsa, resmi web sitemizden bize mesaj göndermekten çekinmeyin. Sizinle iletişime geçmekten ve bir rezervasyon planlamaktan memnuniyet duyarız.